top of page

Ačiū, man nereikia jūsų nuomonės. Aš UŽAUGAU

Writer: Indre KazlauskaiteIndre Kazlauskaite

Šiuo metu vis sunkiau apibrėžti, kada žmogus tampa suaugusiu. Paauglystė  išsitęsia, o atsiskyrimas nuo tėvų tampa nelengva užduotimi. Nors daugeliui pavyksta įgyti finansinį stabilumą, palikti tėvų namus, daug sunkiau atsiskirti nuo  šeimos emociškai, kas trukdo toliau kurti asmeninį gyvenimą.

Jau 2-3 metų vaikas jaučia, jog yra atskira asmenybė nuo savo tėvų. Toliau itin kontroliuojantį santykį su vaiku palaikantys tėvai daro neigiamą įtaką jo tapatumo formavimuisi.  Pasirinkimų komentavimas, dažni skambučiai, atsakomybės perdavimas-tik keletas  kontroliuojančių tėvų bruožų. Tokie tėvai nieko nelaukdami pakomentuoja jūsų naują darbo poziciją, „renka“ tinkamą partnerį ir kaskart primena apie neskoningą apsirengimą. Jie turi aiškią viziją  vaikui bei linkę labiau paisyti savo, ne vaiko poreikių. Kontroliuojantys tėvai neatsitraukia nuo vaikų net jiems suaugus bei palaiko nelanksčias tarpusavio ribas.

Pradėjusi dalintis apie savo problemas klientė jau keletą kartų paminėjo: „mes visi šeima“. Jaučiu, kad jai šeima turi ypatingą reikšmę, bet kartu norisi pasidomėti kokia realybė yra už šios sąvokos. Šeimos kaip kumščio sąvoka jos gyvenime turi ilgą istoriją, o tėvai net jai užaugus daro viską, kad ji liktų kuo arčiau namų. Vis dėlto santykius kuria ir palaiko abi pusės: klientė prisitaikanti prie šeimos „taisyklių“ bei tėvai nuolat pabrėžiantys, jog „šeimoje viskuo bus pasirūpinta“. Tačiau šiuo metu ji pradėjo pastebėti nuovargį santykyje su tėvais,  nepriklausomybės poreikį ir norą keisti šeimos sąvoką. Terapijoje dažnai skatinu klientus dvejoti dėl dalykų ir peržiūrėti juos iš naujo. Tęsiame pokalbį klientei atsižvelgiant kaip ji nori būti šeimoje, koks santykis šiandien jai būtų patogus. Tačiau nepaisant didesnio jos suvokimo apie esamą santykį su tėvais, pasipriešinimą pokyčiams kelia  kaltė, gėda bei nesaugumas. Šie jausmai itin apsunkina atsiskyrimą nuo tėvų.


Jausdami kaltę iki šiol greitai nuskanuojate tėvų savijautą ir prisiimate atsakomybę už jų jausmus. Tikriausiai santykyje teko girdėti tėvų žodžius: “kiek tau atidaviau“, „paaukojau dėl tavęs savo gyvenimą“, taip kaskart užmetant jums kaltės jausmą. Dažnai kaltės jausmas mums perduodamas ten ir tada bei savyje talpina daug jį palaikančių įsitikinimų. Patyrinėjus terapijoje kaltę galima atpažinti, kokie įsitikinimai ją palaiko. Paliesdami kaltės jausmą klientai nereatai dalinasi, jog prieštaraudami tėvams parodo nepagarbą. Tarsi tėvus galima tik mylėti, nustumiant santykyje kitus jausmus. Tačiau santykiuose su tėvais kaip ir kituose santykiuose galima pykti, nesutikti ir kartu mylėti. Normalu, vienu metu jausti keletą skirtingų jausmų. Kaltę gali palaikyti ir kiti įsitikinimai, šalia einantys jausmai, bet svarbu nepamiršti grąžinti kaltę tam kam ji ir priklauso, nes jūs nesame atsakingi už savo tėvų jausmus.

Kol klientė nėra  įsisamoninus savo pasirinkimų jos gyvenimą lydi abejonės ir baimė nuvilti tėvus. Žmonėms, kurių gyvenimą ilgą laiką kontroliavo tėvai itin sunku pasitikėti savimi. Kai ilgą laiką už juos sprendė tėvai atsitraukus nuo jų tenka kaip vaikui po truputį žengti pirmuosius netvirtus žingsnius, vis dar atsisukant pasitikrinti ką mano artimieji. Tampa įprasta kritikuoti ar nepasisekus net bausti save. Kad toliau palaikytų ilgą laiką įprastą kontrolę žmonės ilgai svarsto ir dvejoja nuspręsdami, labai jautriai priima savo klaidas. Dažnai konsultacijose tokie klientai skundžiasi permąstydami visus įmanomus scenarijus, nes gebėjimo pasitikėti savo jausmais dar neturi.  Klientė dalinasi, jog jai įprasta nepasisekus toliau analizuoti situaciją, neretai ir prisiimti kaltę bei prideda: “aš negaliu prarasti savo vertės“.  Kadangi nėra asmenybės vientisumo klientė linkusi susikoncentruoti į tam tikrą savo dalį: ji skiria daug dėmesio „taisyti“ savo išvaizdą, ar itin daug dirba, kad kompensuotų savo trūkumus.

 Ne visada pavyksta sėkmingai įveikti gyvenimo etapus. O ir svarbus paauglio klausimas „Kas aš esu?“ lieka nepilnai atsakytas. Bet tikiu, kad žmogus turi polinkį užaugti. Pastebėjau, jog klientai skirtingais gyvenimo etapais pajaučia, jog laikas peržiūrėti santykį su tėvais ir labiau rūpintis savimi.  


Profesionali psichologinė pagalba. Psichologinės konsultacijos internetu.

Galite susisiekti telefonu: 8 63921143 arba el. paštu: klauskite@psichologeindre.lt.

 
 
 

Comments


bottom of page